20 Nov 2017

 

State Information

The Transitional Legislative Assembly
Central Equatoria State
Juba

Second Assembly
Seven Sessions
1. List of the Current serving Central Equatoria State Legislators.

No.

Name and contact

Constituency

Party

Title

1

Naphtali Hassan Gale
Tel: +21154147036

Constituency No. 27 Morobo West.

SPLM

SPEAKER

2

Alfred Keri Yokwe
Tel: +21120092000

Constituency No.6 Munuki

SPLM

Deputy Speaker

3

Lucia Lado Lokonda Lokile
Tel: +21156291438

Women List

NCP

Minority Leader

4

Hon. Silvanos Batali Charles Yokoju
Tel: +21154177687

Constituency No. 20 South West Kajokeji.

SPLM

CHIEF WHIP.

2. List of the State Assembly Representative Members.

No.

Name

Constituency

Party.

1

Hon. Mary Elias Lado Tombe

Constituency No. 1 Juba East

SPLM

2

Hon. Paul Lado Bureng Loro

Constituency No. 2

SPLM

3

Hon. Elizabeth Enock Lubang

Constituency No. 3

SPLM

4

Hon. Peter Duku Wani

Constituency No. 4

SPLM

5

Hon. Hastine Yokwe Anisio Roba.

Constitunecy No. 5

SPLM

6

Hon. Thomas Peter Gore Lado

Constituency No.7 Northern Bari

SPLM

7

Hon. Paul Yugusuk Tombe Luwala

Constituency No. 8 Juba East

SPLM.

8

Hon. John Lado Tombe Lado

Constituency no.9 Juba South

SPLM

9

Hon. Prudensio Loku Vitale Darius

Constituency No. 10 Juba West

SPLM

10

Hon. Jacob Aligo Lo-Ladu

Constituency No. 11 Yei Town

SPLM

11

Hon. Lokoroto Daniel Arama Rongo

Constituency No. 12 Lasu

SPLM

12

Hon. Emanuel AdilAnthony Wani

Constituency No. 13 Ottogo

SPLM

13

Hon. Noel Malish  Scopas Duku

Constituency No. 14 Mugwo

SPLM

14

Hon. Rev. John Malish Duiuke Vincent

Constituency No. 15 Tore

SPLM

15

Hon. Manase Lomule Appollo Waya

Constituency No. 16 Kajokeji West

SPLM

16

Hon. Celina Pita Sworo Ije

Constituency No. 17 Kajokeji South

Independent

17

Hon. Oliver Mule Gabriel Jubi

Constituency No. 18 Kajokeji Center

Independent

18

Hon. Dabe Francis Elisama Mury

Constituency No.19  Kajokeji North

Independent

19

Hon. James Wani Pitia Laku

Constituency No.21 Terekeka South

SPLM

20

Hon. Modi Lomindi Ajuangich

Constituency No. 22 Terekeka North

SPLM

21

Hon. Nadia James Hakim Wani

Constituency No. 24 Western Terekeka

SPLM

22

Hon. James Juma Peter Lasuba

Constituency No. 25 Morobo East

SPLM

23

Hon. Wani Tom Sebit Michael

Constituency No.26 Morobo South

SPLM

24

Hon. Stephen Lemi Lokuron Lujo

Constituency No. 28 Lainay North

SPLM

25

Hon. Lomude Robert Isaiah Moses.

Constituency No. 29th

SPLM

26

Hon. Gerald Francis Yukuye

Party list

SPLM

27

Hon. Kenyi Abiaza John Wani

Party List

SPLM

28

Hon. Albert Luate Morjan

Party List

SPLM

29

Hon. Jenifa Yabu Yoasa Lasuba

Party List

SPLM

30

Hon. Dr. Ghada James Killa Majaka

Party List

SPLM

31

Hon. Rev. Jacob Kwiyansuk Isaac Gale

Party List

SPLM

32

Hon. Sabastiano Duku Oma Aluma

Party List

SPLM

33

Hon. Maka Mustafa Fataki Kila

Women List

SPLM

34

Hon. Mary Apayi Ayiga Wani

Women List

SPLM

35

Hon. Awate Easther John Lonyuru

Women List

SPLM

36

Hon. Joy Keji Raphael Soro

Women List

SPLM

37

Hon. Easther Sadia Nicholars Leju

Women List

SPLM

38

Hon. Cecilia Fatima Isaya Lokolong

Women List

SPLM

39

Hon. Mary Sadia Elipaza Komonde

Women List

SPLM

40

Hon. Margret Peter Abudi

Women List

SPLM

41

Hon. Ita Easther Pitia Kenyi

Women List

SPLM

42

Hon. Joyce Kiden Eluzai Waran

Women List

SPLM

43

HON. Fatima Modi Jada

Women List

NCP

44

Hon. Joyce Hadia Lino

Women List

SPLM