20 Sep 2014

Upper Nile State

Governor: Brigadier General Simon Kun Puoch
Area: 77,773 km²
Approximate Population: 964,353 
Capital: Malakal
Other Important Towns: Renk, Kodok, Nasser, Oriny, Maiwut, Gerger, Melut 

Download Detailed Map 
High resolution JPG (10.1 MB)
Low resolution JPG (2.8 MB)
High resolution PDF (20.3 MB)
Low resolution PDF (10.2 MB)


Government of Upper Nile
 
Ministers

  • Ayong Awer Lual : Minister  of Finance, Trade and Economic Planning
  • James Ruac Kun: Minister of Local Government & Law Enforcement
  • Riek Pal Rik: Minister of Legal Affairs & Constitution Development
  • Chol Chuol Arop: Minister of Agriculture & Forestry
  • Mujkwan Kak Ajang: Minister of Minister Education, Science & Technology
  • Kun Monylang Ding: Minister of Physical Infrastructure & Rural Development
  • Peter Lam Both: Minister of Information & Broadcasting
  • Aban Makol Ajal: Minister of Labor & Public Services
  • Tabisa Gwang Agwok: Minister of Minister Parliamentary Affairs
  • John Thomas Reng Deng: Minister of Culture, Youth & Sport
  • Martha Nyamal Choat: Minister of Gender, Social Welfare & Religious Affairs

Advisers to the Governor
 

  • Dok Jok Dok : Political Affairs
  • Gabriel Tut Gatchai: Security
  • Dr Charles Yor Odhok : Social Services
  • John Khor Dieu: Peace & Reconciliation
  • Elijah Awan Bol: Food Security
  • Ludia Thomas Riek Gender & Human Right
  • Tipo Deng Kak: Legal Affairs
  • Mumma Tiger: Humanitarian Affairs

Business Committees
 

  • Speaker – Dr Charles Yor Odhok (SPLM)
  • Deputy Speaker – Dau Deng Kur(USAP 2)

 

Directorate of Contracts, Legal Aid, Human Rights Conventions and Treaties

  • 1. Director – James Mayen Oka
  • 2. Deputy Director – Koul Paul Deng
  • 3. Legal Counsellor – Munkuer Tiop Tung Tiel
  • 4. Legal Counsellor – Ayii Deng Ayii Mayen
  • 5. Legal Counsellor – Norma James Ajak
  • 6. Legal Counsellor – Nyangon Arop Manykuany

 

State County Commissioners
 

  • State Headquarters - (To be named)
  • Dak Tap Chuol: Nasir County
  • Peter Chuol Biel: Ulang County
  • Joseph Maker Ding: Baliet County
  • Gatluak Liphoth Diew: Maiwut County
  • Stephen Kueth Gach: Longechuk County
  • Joshua Wango Aman: Maban County
  • Deng Akuei Kak: Renk County
  • El Yieb Okiech : Manyo County
  • Akuoc Teng Ding : Meluth County
  • Lieutenant Colonel Pagan Ochayi Tipo: Pinyikang County
  • Uthor Akwoc Deng: Fashoda County
  • Shougi Abach Ajang: Makal County
  • Majak Ador Korajieng: Akoka County

Interim Legislative Assembly
 

  • Banrueich Ulech (SPLM) - Maiwut County
  • Yeich Puoch Lul (SPLM) - Maiwut County
  • Martha Nyamal Choat (SPLM) - Maiwut County
  • Mat Ruon Wuor (SPLM) - Longachuk County
  • Sarah Nyanath Yong (SPLM) - Longachuk County
  • Lul Waar Nyang (SPLM) - Nasir County
  • Peter Gatwec Thor (SPLM) - Nasir County
  • Nyabuony Kok Diang (SPLM) - Ulang County
  • Juliano Nyawelo Dak (SPLM) - Greater Kodok County
  • Santino Ajang Aban (SPLM) - Greater Kodok County
  • Mustafa Gai Lual (SPLM) - Greater Kodok County
  • Andrew Okony Ayom (SPLM) - Greater Kodok County
  • Rita John Akurwach (SPLM) - Greater Kodok County
  • Martha Ngar (SPLM)- Greater Kodok County
  • Charles Yor Odhok (SPLM) - Greater Kodok County
  • Kosti Amuj Akurwac (SPLM) - Greater Kodok County
  • Samual Aban Acien (SPLM) Greater Kodok County
  • Gabriel Oyor Aba (SPLM) _- Greater Kodok County
  • Mun Pal Kalo (SPLM) - Maban County
  • Nafisa Ibrahim (SPLM) - Maban County
  • Nyibol Ayuel el Awad (SPLM) - Renk County
  • Ador Awer Ador (SPLM) - Renk County
  • Thon Bong Thon (SPLM) - Maluth County
  • Awer Lual Awer (SPLM) - Maluth County
  • Deng Chan Ayuel (SPLM) - Sobat County
  • Mary Joshua Chan (SPLM) - Sobat County
  • Thon Mum Kerjok (SSDF) - Sobat County
  • Achuang Arop Dienguong (SSDF) - Greater Kodok County
  • Franco Gatgach Nyok (SSDF) - Longachuk County
  • Dak Lual Diech (SSDF) - Nasir County
  • Panom Dia Gai (SSDF) - Ulang County
  • Ahmed Mohmoud Fadiet (NCP) - Ulang County
  • Joseph Aban Deng (NCP) - Ulang County
  • John Noka (NCP) - Ulang County
  • Alsid Abdalla (NCP) - Ulang County
  • Alice Amos Agok (NCP) - Ulang County
  • Matok Deng Gai (USAP 1) - Ulang County
  • Santiano Opon Abel (SANU) - Ulang County
  • Joseph Dau Ngor (SANU) - Ulang County
  • Monyluak Machar Bilkuei (UDSF) - Ulang County
  • Peter Awol Alijok (UDSF) - Ulang County
  • Stephen Lul Nyak (FORUM) - Ulang County
  • Matthew Chuol Kuajien (FORUM) - Ulang County
  • Bol Andrew Wieu (UDF) - Ulang County
  • Dau Deng Kur (USAP 2) - Ulang County
  • Nyilek Chol Amum (USAP 2) - Ulang County

 

Designed and built by Brand X.